Petr Heber & Tomi Ungerer

Ve Věži Jičín najdete expozici uměleckých děl předního českého "scrap-artového" výtvarníka a laureáta Ceny města Jičína 2017 Petra Hebera a soubor ilustrací kontroverzního francouzského grafika a spisovatele Tomiho Ungerera. Dále v ní spatříte malované ostrostřelecké terče z 19. století, historické zbraně i další sběratelské předměty.

Petr Heber - Scrap Art

Sochař, restaurátor a tvůrce unikátních prostorových kompozic ze železa, kamene a dřeva Petr Heber se narodil roku 1942 a od svých čtyř let žije v Jičíně. Do povědomí odborné veřejnosti se poprvé zapsal v sedmdesátých letech svým dílem "Americké zátiší". Sehnal tehdy vzácnou plechovku od Coca-Coly, kterou rozšlápnul, krabičku po amerických cigaretách a několik nedopalků. Všechno pomocí lepidla zakomponoval do zarámovaného nástěnného objektu. Bylo v tom dost odvahy, použít předměty, které byly ve své době považovány za symbol zavrženíhodného kapitalistického způsobu života. Petr Heber od té doby provokativním způsobem oživuje věci, jejichž funkce zanikla, nebo které v původním provedení již dávno dosloužily. Může to být třeba zlomená lžíce, kusy starého nábytku, různé části rozebraných nebo poškozených technických zařízení. S neobyčejnou představivostí a citem pro materiál, jeho tvar i kompozici z nich mnoha kombinovanými technikami vytváří archetypální a nadčasová živá díla. Jeho exponáty jsou vystavovány zejména v Česku a v Německu a jsou ceněným artiklem evropských sběratelů moderního umění.


Tomi Ungerer - Erotic Art

Jean-Thomas "Tomi" Ungerer (*1931 - †2019) žil a pracoval v New Yorku, Kanadě, Irsku a Štrasburku. Publikoval více než 140 knih ve škále žánrů od dětské literatury, přes fantasy a autobiografii, až po kontroverzní erotickou tvorbu. Tomiho psaná díla se vyznačují ostrou sociální satirou i vtipnými aforismy. Jeho grafické práce provokují svou otevřeností, se kterou zpochybňují a posouvají zavedené etické hranice. Během své kariéry se Tomi zabýval rovněž architekturou, vynálezectvím, reklamou a sochařstvím. Díky jeho kreativitě a všestrannosti je ho obtížné jednoznačně přiřadit k nějakému konkrétnímu uměleckému směru. V roce 1998 získal Tomi Ungerer "Medaili Hanse Christiana Andersena" za svůj "trvalý přínos" v oblasti ilustrace dětské literatury. V roce 2003 ho Rada Evropy zvolila za svého prvního "Ambasadora pro mládež a vzdělávání". V roce 2007 bylo ve Štrasburku otevřeno "Muzeum Tomiho Ungerera", které bylo následně oceněno Radou Evropy za jedno z deseti nejlepších muzeí v Evropě.